Bebeğinizin Öldüğünü Öğrendiyseniz 

Bu Süreçte Size Yardımcı Olmak

 

Kaybınız için çok üzgünüz ve şunu bilmenizi isteriz ki yalnız değilsiniz. Sizin durumunuzdaki başka ebeveynlere yardımcı olmuş bu rehberi, sizin için hazırladık.

Eğer bebeğiniz uterusta öldüyse:

YAVAŞLAYIN, (eğer medikal olarak gerekli değilse) hiçbir aceleniz yok.

·      Bir aile bireyinizi ya da yakın arkadaşınızı arayın ve başkalarına bebeğinizin öldüğünü onlar haber versin.

·      Yaşadığınız yerde size ve ailenize doğum sürecinde destek olabilecek bir doğum koçu arayın.

·      Sessiz bir ortam için doğumhanenin sonundaki ya da başka bir kattaki bir odayı isteyin.

·      Hemşirelerden bebeğiniz doğduktan sonra onun nasıl görüneceğini tarif etmelerini isteyin. Böylece bebeğinizin tenindeki değişimlerin farkına varabilirsiniz. Herhangi bir tepki ya da ağlama olmayacaktır ve dudakları kırmızı olacaktır. Bebeğinizin bedeni kısa bir süre içinde soğuyacak ve sertleşecektir.

·      Bebeğinizin fotoğraflarını çekmeyi planlayın. Hayatınızın geri kalanında bu fotoğraflara değer vereceksiniz ve bu resimleri çekmek için yalnızca bu şansınız olacaktır. Bu fotoğrafları kendiniz çekebilirsiniz ya da bir ölüm fotoğrafçısını örneğin, Now I Lay Me Down to Sleep (NILMDS) 720-283-3339 (ABD ve İrlanda), Heartfelt (Avusturalya) ya da hastanenizden lokal birini arayabilirsiniz. NILMDS, sürekli nöbetçi olan ücretsiz ve gönüllü fotoğrafçı hizmeti sunmaktadır. Buradan Rememberance Photography broşürünü indirebilirsiniz. (Broşür, ebeveynler ve aileler için bir liste de içerir.)

Bebeğiniz doğduktan sonra bunları düşünmenizi öneririz:

·      Bebeğinize isim koymak

·      Bebeğinizle ten tene temas yapmak

·      Bebeğinizi kucağınıza almak, sallamak, öpmek ve ona sarılmak

·      Bebeğinize banyo yaptırmak

·      Bebeğinize bez bağlamak ve onu giydirmek

·      Bebeğinize ninni söylemek ve kitap okumak

·      Hastane personelinden bebeğinizin saçından bir tutam istemek

·      Bebeğinizin fotoğrafını çekmek ve onunla birlikte fotoğraf çektirmek

Hastaneden dini bir servis ya da seremoni (örneğin vaftiz) talep edebilirsiniz.

Bebeğinizle daha fazla zaman geçirmek istiyorsanız sepet beşik ya da buz kalıpları isteyebilirsiniz. Böylece bebeğinizi dışarıya, güneşe, ay ışığına ya da bahçeye çıkarabilirsiniz. Ya da sadece sevgili bebeğinizle daha fazla zaman geçirebilirsiniz.

Eğer isterseniz, bebeğinizi bir cenaze evine götürmek üzere hastaneden çıkarabilirsiniz. Bu, yasal hakkınızdır. Eğer böyle yaparsanız, bebeğinizin bedeninin altında ve etrafında buz kalıpları bulundurun. Otopsi bile istemiş olsanız bunu yapabilirsiniz. Daha fazla bilgi için When Your Baby Dies sitesini gezin.

Hastaneden ayrıldıktan sonra bunları düşünmenizi öneririz:

·      Eve geldiğinizde birinden yemek getirmesini rica etmek.

·      Anne sütünü kurutmaya ya da bağışlamaya karar vermek. Bu konu için bir emzirme hemşiresine danışmayı düşünebilirsiniz.

·      Facebook, Caring Bridge, ya da World of Rememberance sayfalarında resim koymak, acıyı paylaşmak ve benzer durumdaki insanlarla tanışmak için bir anı sayfası oluşturmak.

·      Bir anma töreni düzenlemek.

·      Ölü Doğum kartları göndermek.

·      Ölü Doğum ya da Bebek Ölümü kaydının onaylı sureti için form doldurmak (Kalifornia eyaletinde bu California Department of Public Health Vital Records tarafından verilmektedir.)

·      Hastaneden reklam amaçlı gönderilen postaları durdurmak için form istemek. Böylece bebek ürünleri satan firmalar size deneme amaçlı ürünler (mama gibi) göndermezler.

·      Yüz yüze ya da online katılacağınız bir destek grubu aramak.

Eğer bebeğiniz canlı doğacak ama yaşaması beklenmiyorsa:

·      YAVAŞLAYIN.. Bu rehberi tekrar okuyun çünkü buradaki önerilerin pek çoğu sizin durumunuza hitap ediyor olabilir.

·      Korkmamak için hemşirelere bu süreçte neler duyup göreceğinizi sorun. Örneğin, bebeğinizin nefes alıp verişi değişecektir.

·      Bebeğiniz vefat ederken onu tutup tutamayacağınızı sorun. Bu an için, yalnız kalmayı rica edebilirsiniz.

·      Duyma, duyu organlarından en son ölenidir. Bu yüzden, bu süre zarfında bebeğinize ninni söyleyin, müzik çalın, kitap okuyun ve onunla konuşun. Her zaman bebeğinizin annesi ve babası olacaksınız. 

·      Organ bağışı yapmayı düşünebilirsiniz.